Príprava vodnej fajky je jednoduchá a takmer nevyžaduje užívateľskú príručku. Jednotlivé typové rady vodných fajok sa môžu od sebe líšiť konštrukčným riešením a samozrejme vzhľadom. Samotná príprava vodnej fajky na fajčenie sa líši len v malých detailoch, je jednoduchou záležitosťou, ale je potrebné k nej pristupovať s čo nejväčšou starostlivosťou, pretože priamo ovplyvňuje kvalitu výsledného dymu. V nasledujúcom postupe sú názorne vyobrazené jednotlivé kroky ako pripraviť vodnú fajku na fajčenie.
Návod na prípravu vodnej fajky
1.
Do sklenenej vázy nalejeme toľko vody, aby po spojení vázy s telom vodnej fajky bol koniec tela ponorený vo vode. Zároveň musí zostať dosť miesta na bublanie, aby se nedostala voda do hadice.
2.
Ďalej zostavíme vodnú fajku. Vezmeme do rúk telo s tesnením a vázu. Pomalým krútením zasunieme čo najnížšie telo do vázy. Niektoré druhy vodných fajok majú gumové tesnenie a závit. Tie sa do seba nezasunují, ale opatrne skrutkujú.
3.
Kratší koniec hadice zasunieme do bočného otvoru na tele vodnej fajky.
4.
Teraz vyskúšame tesnosť vodnej fajky. Položíme ruku na vrchný otvor vodnej fajky (tam kde patrí korunka) a potiahneme z hadice. Ak ucítime tlak pod rukou, tak je všetko správne utesnené. Ak však nie, prekontrolujeme všetky spoje.
5.
Ďalej si pripravíme korunku, tabak, alobal (poprípade sitko) a niečo na prepichovanie alobalu (špáradlo, špendlík, ihlu atď.). Vezmeme si korunku a rozdrobíme do nej tabak, tak aby bol cca 3 mm pod horný okraj korunky. Tabak nestláčame inak by vodná fajka zle tiahla a tabak by celý nevyschol. Potom si vezmeme nachystaný alobal o veľkosti 15 x 15 cm a zabalíme prichystanú korunku s tabakom. Alobal dôkladne utlačíme na korunku a poprepichujeme prichystaným ostrým predmetom. Počet dierok by mal byť okolo 35 (záleží na veľkosti korunky). Súčasťou vodnej fajky je aj sitko, ale nie sú s ním moc dobré skúsenosti.
6.
Pokiaľ nie je navlečené tesnenie na vrchnom otvore fajky, tak tesnenie navlečieme. Pripravenú korunku s tabakem nasadíme krúživým pohybom na tesnenie.
7.
Prichádza na rad zapálenie uhlíka. Ak máme kokosové, bambusové alebo drevené uhlie, tak je potreba uhlík žhaviť dlhšiu dobu. Dá se žhaviť v ohnisku, krbe, na plynovom sporáku se sitkem na varné sklo alebo v SHISHAVACu. Až keď je uhlík celý žhavý, zoberieme ho do klieštikov a dáme na alobal. Pokiaľ ale používame rýchlo zápalné uhlíky, tak vezmeme uhlík do kleštikov a zapálime ho zapalovačom. Uhlík začne iskriť. Až uhlík doiskrí môžeme mu malinko pomôcť rozfúkaním, aby bol celý nažhavený. Potom ho položíme na alobal. V žiadnom prípade nedávame uhlík na alobal skôr než prestane iskriť, zničila by sa chuť tabaku!!!.
8.
Tak a máme pripravenú vodnú fajku. Teraz môžeme natiahnuť ústami z hadice a počujeme ako sa tvoria bublinky vo váze. Po 3 - 5 nadýchnutiach by sme mali vidiet dym a cítit chuť tabaku.